Kağıt Hurda Çeşitleri

Kâğıt hurda çeşitleri bireylerin araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Son yıllarda geri dönüşüm noktasında büyük önem taşıyan hurda çeşitleri sıkça merak edilmektedir. Temel olarak kâğıt geri dönüşümü, atık kâğıtların yeniden kullanım için yeniden işlenmesi süreçleriyle ilgilidir. Hurda kâğıt çeşitleri ya kâğıt artıklarından ya da atılan kâğıt malzemelerinden ve tüketici kullanımından sonra atılan atık kâğıt malzemesinden elde edilir.

Geri dönüştürülen yaygın olarak bilinen kâğıt hurda çeşitleri eski gazete ve dergilerdir. Diğer kâğıt çeşitleri gibi oluklu, ambalaj ve ambalaj kâğıtları gibi formlar genelde işlemden önce uygunluk açısından kontrol edilir. Kâğıt hurda çeşitleri atık yerlerinden toplanır ve daha sonra kâğıt geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Kâğıt hurda çeşitlerinin geri dönüşümde ki önemi oldukça yüksektir.

Kâğıt Hurda Çeşitleri Geri Dönüşümü Süreci

·       İlk Uygulama: Toplamak

İlk etapta geri dönüştürücüler ve kâğıt tüccarları, kâğıt hurda çeşitlerini çöp kutuları, kâğıt depoları, kâğıt hurdaları ve kâğıt atıkları üreten ticari mağazalar gibi toplama noktalarından toplamaktadır. Bu esnada geri dönüşümün ilk adımı atılacaktır. Toplanan kâğıt hurdalar geri dönüşüm kutularından gelen kâğıtlarla beraber büyük geri dönüşüm kutusunda saklanır.

Kâğıt hurdalar toplandıktan sonra ölçülür, kalite için derecelendirilir ve kâğıt fabrikası tesislerinin geri dönüşümü için çekilir. Geri dönüşüm noktasında ki ilk işlem bu şekilde oluşur. Sonraki süreçte kâğıt geri dönüşüm kutularından toplandıktan sonra, hurda kâğıdın ayrıştırıldığı ve tür ve derecelere ayrıldığı geri dönüşüm tesisine alınır.
Aynı zamanda süreç içinde kağıtlar kalite açısından ayrıca kontrol edilir ve bu kontrollere dayanarak satın alma sözleşmeleri yapılır.

·       İkinci uygulama: Sınıflandırma

Kâğıt yapımında kullanılacak olan malzemeleri değerlendirerek kâğıt miktarına ve kâğıt değerine göre sıralanır. Çoğu durumda, kâğıtlar yüzey işlemlerine ve yapılarına göre sınıflandırılarak analiz edilmektedir
Kâğıt hurda çeşitlerinden olan gazeteler gibi çok ince kâğıt malzemeler, kâğıt klasörler olarak kullanılacak olanlar gibi kalın kâğıt malzemelerden ayrı olarak yerleştirilir.

  • Üçüncü uygulama: Parçalama ve kâğıt hamuru

Üçüncü adım öğütmeyi içermektedir. Bu adımda kâğıt malzemelerini küçük parçalara ayırmak için parçalama yapılır. Madde bu esnada ince parçalara ayrıldıktan sonra, kâğıt lifli materyalleri parçalamak için su ve kimyasallarla karıştırılır.

Belirtmek gerekir ki kâğıt hamuru işlemi sırasında, atık kâğıda hamuru üretmek için bol miktarda su eklenir. Kâğıt hamuru üretildikten sonra bulamaç maddesinin katılaşmasına ve daha sıkı bir son ürün oluşmasına yardımcı olmak için yeni kâğıt hamuru ile karıştırılır.

·       Dördüncü uygulama: Filtreleme

Yukarıdaki işlemden sonra madde daha sonra mevcut tüm lifli olmayan yabancı maddelerden ya da teller, bantlar ya da tutkallar gibi herhangi bir kirlilikten kurtulmak için ayrıntılı bir filtreleme işleminden geçirilir. Bu işlem oldukça önemlidir.
Son işlem aşamasına hamuru defalarca temizlediğinden temizleme işlemi de denir.

·       Beşinci uygulama: Yeniden kullanım için sonlandırma

Beşinci uygulama, kâğıt geri dönüşümünün son aşamasıdır. Yukarıdaki aşamalardan geçerek temizlenen kâğıt hamuru yeni üretim malzemeleri ile harmanlanır, bundan sonra düz bir taşıma bandı ve ısıtılmış silindirik yüzeylerde kuruması beklenir. Kâğıt hamuru kurudukça otomatik bir makineden geçirilir. Bu esnada kâğıt hamuru katı hale geldiğinde, düzleştirilmiş uzun devamlı kâğıt tabaka rulolarının oluşumunu kolaylaştıran buharla ısıtılan silindirlerden geçirilir.
Elde edilen kâğıt tabakaları daha kesilir, yuvarlanır ve ürünlerini üretmek için kâğıt kullanan çeşitli iş yerlerine ya da üreticilere gönderilir. Bu esnada geri dönüşüm tamamlanmış olur.

Çiftel Kağıtçılık firması olarak geri dönüşüme katkı sağlamak adına, yüksek kaliteli ve standart atık malzemelerinizi satın alarak geri dönüşüme yüksek bir katkı sağlamaktayız.

İletişim Bilgilerimiz

Hemen Arayın..


Telefon No:
0312 396 42 23

Adresimiz

Yakacık mahallesi Oyuklu Mevkii Serpmeleri NO:27/A.T HURDACILAR SİTESİ 
Yenimahalle/Ankara

Mail Adresimiz


E-mail

info@ciftelkagitcilik.com.tr

Sosyal Medya

Bize Ulaşın

    Hemen Arayın..
    Sohbete Başla..