Geri Dönüşüm Nerelerde Yapilir? 2022

Geri Dönüşüm Nerelerde Yapilir?

Bu gönderiyi paylaş

Tarafından gönderildi: admin Yorumlar: 0 0

Geri dönüşüm nerelerde yapilir? Kullanım süresi dolmuş eşyaların ve elektronik ürünlerin tekrar kullanmak üzere topluma kazandırırız. Bu ürünleri belli işlemlerden geçirerek farklı amaçlar doğrultusunda geri dönüşüme tabi tutarız. Toplum olarak geri dönüşümün en büyük avantajı çevre kirliliğin azalmasına yardımcı olur. Doğanın dengesini koruyarak ülke ekonomisi için de katkı sağlar. Peki geri dönüşüm nerelerde yapilir?

Devlet kurumları ve özel şirketlerin kurguladığı merkezlerce ayrıştırma, inceleme ve ham maddeye çevirme işlemlerimizin yaptığımız alanlardır. Geri dönüşüm nerelerde yapilir?  Tüm atık malzemelerimizi bir merkezde toplar sonra işleme hazır hale getiririz. Geri dönüşüm sürecinde birçok ekipmanlardan yararlanırız. Bu yüzden bu işlemler sonrasında çeşitli merkezlere gönderim sağlarız. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçmeyi unutmayınız. Hurda olarak gördüğünüz her ürünü geri dönüşümünü sağlıyoruz. (Plastik, akü, pil, metal, alüminyum, bakır, kağıt)

Geri Dönüşüm Nedir?

 

İnsanlar tarafından tüketilen atıkların tekrar değerlendirmeleri açısından fiziksel ve kimyasal değişikliklere sokarak elde ettiğimiz üründür. Artan nüfus sonrası insanların istek ve ihtiyaçlarında da artış gözlemlenmiştir. Aynı zamanda doğal kaynaklarında tüketimi azalması sonucunda geri dönüşümün önemi artmaktadır.

Günlük yaşantımızda kullandığımız ürünlerin yenisi çıkması ve kullanım genişliği olması sebebiyle kolayca hurda haline gelmektedir. Bu sebeple bu ürünlerden tasarruf sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılar haline gelebiliriz. Çevreye attığımız her ürün doğanın dengesini bozmaktadır. Örneğin plastik gibi bir ürün doğada varlığını yüzyıllar boyu korur. Aynı zamanda çevrenin kirlenmesine de yol açar. Bu ürünleri gerekli firmalara vererek doğamızın dengesini korur çevreye yardımcı oluruz. Böylelikle dışa bağımlılığı azaltarak ülke ekonomisine de katkı sağlarız.

Geri dönüşüm tesislerimiz de yer alan ürünleri atık yapısına göre ayrıştırırız. Ambalaj atıkların diğer atıklardan ayrı tutarak ayrıştırmak gerekir. Aynı şekilde birikmesi de zorunlu bir durumdur. Kaynaklarına göre ayrı ayrı toplu uygulamalar da tüketiciler evlerinde ve iş yerlerinde evsel atıklarını biriktirirler. Bu ambalaj atıklar düzenli olarak belediyeler ve anlaşma yaptıkları Lisanslı toplama tesisleri tarafınca alınır.

Toplama işleminde konteynır, iç mekan kutuları, geri kazanım torbaları ve kumbaralar kullanırız. Kaynağından topladıktan sonra ayırma tesislerimize göndererek cinslerine göre ayırma yaparız. (kağıt, metal, plastik, pil) Bu işlem de bittikten sonra tesislerimiz de fiziksel ve kimyasal işlemlere sokarız. Sonra ham madde olarak oluşturacağımız için ekonomiye geri dönüş sağlar.

Geri dönüştürdüğümüz malzemeler sayesiyle yeni bir ürün olarak kullanır ve yeniden hayat bulur.

Geri Dönüşüm Nerelerde Yapilir ve Faydaları Nelerdir?

Hurda olarak gördüğümüz her ürün bizler için değerlidir. Geri dönüşüm ile birlikte doğal kaynaklarımızı korur enerji ve su tasarrufu sağlarız. Aynı zamanda karbon salınımı da azalır. Düzenli bir şekilde depolama yaparak tesislerimiz de oluşturduğumuz atıklar sayesiyle çevre kirliliği azalır. Ve daha yaşanılır hale gelir. Çöp depolama alanlarını süreleri uzayacağı için kullanım ömürlerini de arttırmış oluruz.

Geri dönüşüm ile geleceğe katkı sağlayarak kendi bütçemize de kazanç sağlarız. Her biri ürünün değerleri kadar fiyat belirleyerek kilo cinsinden sizlerden satın alırız. İstihdam alanları artar böylelikle ülke ekonomisini de artmış oluruz. Kullandığımız ürünlerin çevre de hem görüntü kirliliği hem de su kirliliğine sebep olur.

En çok kullandığımız kağıt ve plastikleri tekrar ürettiğimiz takdirde su kirliliğini %35 oranında azaltırken hava kirliliğini % 75 oranında azaltırız. Aynı zamanda su kullanımında %45 oranında tasarruf sağlarız. Bu anlamda yüksek sayılar içeren bu oranları korumak için geri dönüşüme teşvik etmeliyiz. Devlet ve özel şirketlere olarak üzerimize düşen görevleri yaparak doğamızı dengesini korumalıyız.

Geri Dönüşüm Aşamaları

Geri dönüştürdüğümüz her maddenin kendi içerisinde ayrıştırma yöntemi vardır. En çok kullandığımız üründen söz edecek olursak kağıtları su içerisinde liflerinden ayırırız. Daha sonra üzerindeki yazılardan kurtarmak için yazıyı oluşturduğumuz alanlardan sodyum hidroksitlerin yardımı ile mürekkebi temizleriz. Burada dikkat edilecek nokta kağıtları geri dönüştüm sonrasında tekrar kağıt olarak oluşturamayız. Liflerin boyu kısalıp farklı maddeler ekleyerek kağıt olarak tekrar üretiriz.

Geri Dönüşüm Nerelerde Yapilir? Ve Amacı Nedir?

Doğal kaynaklarımızın tüketimini önleyerek atık miktarını azaltırız. Aynı zamanda oluşturduğu ekonomik kayıplar neticesinde bu sorunları ortadan kaldırırız. 4 farklı işlemlerden sonra tekrar kullanıma hazır bir hale getiririz.

Firmamızı ziyaret etmek ve detaylı bilgi almak için lütfen Geri Dönüşüm Nerelerde Yapilir yazısına tıklayınız.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın..
Sohbete Başla..